• Welcome to Forum graficzne Burning-Brushes.pl. Please log in or sign up.
 

Jak stworzyć profesjonalną ikonę na Pulpit

Zaczęty przez AdamBucz, Luty 28, 2010, 21:18:55

Poprzedni wątek - Następny wątek
Witam, od razu zaznaczę że nie chodzi o ikonę internetową, tylko taką ikonę która będzie działać np. na pulpicie, zastępując ikonę folderu, albo dostosowaną pod makra excella.

Ikonę tworzę sam w photoshopie albo illustratorze, następnie zapisuję ją jako format .png przerabiam na .ico w programie IcoFX albo poprzez stronę internetową, program pyta się mnie jaką rozdzielczość zapisać. 

Tutaj są rozdzielczości na ikony:
    *  16x16: Displayed on the task bar, lists and headers
    * 32x32: Displayed on the desktop, control panel
    * 48x48: Displayed in Explorer when thumbnail or titles view is selected
    * 256x256: Windows Vista� only
źródło: struktura ikon

Najwyższa rozdzielczość pod XP to 48x48, więc w gruncie rzeczy powinno być wszystko ok jak jest tak zapisany. Ale niestety obraz jest popsuty jak zmieniam widok w opcjach widoki w folderze.

Problem prezentuje się następująco, po stworzeniu ikony, w zależności do jakiej rozdzielczości został doprowadzony, traci swoją rozdzielczość przy zmianie widoku folderów. Pokazuje to dobrze ten link:
porównanie rozmiarów ikon

Jak widzimy ikona 48x48 wygląda dobrze na widoku kafelki, a źle na innych a 32x32 wygląda dobrze na widoku ikony, przy czym firmowa ikona programu illustrator przy każdym widoku wygląda super.
Dlaczego tak się dzieje?
Jak stworzyć profesjonalną ikonę, tak jak każda ikona dostarczona z programem?

To że ikony 24x24 wyglądają jak wyglądają chyba nie budzi wątpliwości a jak dla mnie to 32x32 wygląda również kiepsko podczas podglądu "Ikony".
Wydaje mi się że winny może byc ten program IcoFX, możliwe że on coś majstruje co pogarsza jakośc.
Czy w PS nie ma możliwości zapisy obrazu odrazu na plik .ico? w Gimpie jest taka możliwośc



W photoshopie trzeba ściągnąć pluggina, ale juz wiem o co chodzi, po prostu format .ico zawiera różne formaty zdjęcia i dostosowuje je do widoku. A pojedyncza rozdziałke windows źle skaluje.