Forum graficzne Burning-Brushes.pl

Podsumowanie jesieni: 5. GKS Be?chatów

GKS Bełchatów zajmuje aktualnie 5. lokatę w lidze. Zespół prowadzony przez Pawła Janasa zaliczany jest do czołówki, ale czy po przerwie zimowej zdołają utrzymać swoją wysoką pozycję?


Najjaśniejszy punkt: £ukasz Garguła

W tym miejscu powinienem wypisać, aż trzech zawodników tej ekipy, ale Garguła zdecydowanie częściej wychylał się z poziomu przeciętniaka niż Dawid Nowak czy Mariusz Ujek. Ten środkowy pomocnik wraz z dwoma napastnikami w kilku spotkaniach popisywali się wręcz „niepolskim” rozgrywaniem akcji. Często widzieliśmy grę na jeden kontakt, kilka wymian piłką i strzał z dystansu. To mogło się podobać. Warte uwagi są także stałe fragmenty. Stałym ich wykonawcą jest oczywiście £ukasz Garguła, który bardzo precyzyjnie potrafi strzelić bądź wrzucić w pole karne. Małymi kroczkami ten rozgrywający-skrzydłowy zbliża się do międzynarodowego poziomu, o którym tak często wspominał Leo Beenhakker.
Jesteście pewnie ciekawi, dlaczego nazwałem Gargułę „rozgrywająco-skrzydłowym”, otóż ten zawodnik, przy rozgrywaniu piłki bardzo często lubi schodzić na bok. Ciekawi tylko, czy poradziłby sobie na skrzydle…

Największe rozczarowanie: brak transferów
W lecie nikt wielki nie przyszedł, odszedł tylko Tomasz Jarzębowski, który był bardzo wartościowym piłkarzem dla drużyny. Co prawda mało kto spodziewał się jakichś spektakularnych zakupów, ale przecież bez wzmocnień nie da się zrobić czegoś ponad plan. Teraz GKS zajmuje 5. lokatę, bez transferów w zimie może skończyć się gorzej. Zapewne sam szkoleniowiec – Paweł Janas – jest tego świadomy, ale cóż z tego, jeśli działacze nie są w stanie wręczyć mu konkretnej sumy na zakup piłkarzy.

Najlepszy mecz: GKS Bełchatów 2:0 Jagiellonia Białystok
Fatalna pogoda nie przeszkodziła gospodarzom w pokazaniu prawdziwej klasy piłkarskiej. Podopieczni Janasa byli zdecydowanie stroną dominującą, co rusz atakując na bramkę przeciwników. Gdyby nie świetna dyspozycja Piotra Lecha mogłoby paść o wiele, wiele więcej bramek. Przy pierwszym golu, zawodnicy z Bełchatowa pokazali jak trzeba szybko rozgrywać piłkę, Ujek i Nowak zdemontowali obronę rywali. Druga bramka wcale nie była gorsza. Wyśmienite podanie dostał £ukasz Garguła, który posłał piłkę leciutko nad przeciwnikiem. Zrobił to niczym profesor.
Całe spotkanie miło się oglądało, eksperci komentujący ten mecz, zgodnie powiedzieli, że można by pokazywać go juniorom, którzy wiele by z tego wynieśli.

Perspektywy na przyszłość

To jest wręcz niesamowite co Paweł Janas zrobił z tymi chłopakami. Co prawda zdarzyło im się stracić głupio punkty, ale na pewno dali o sobie znać. Ich rozgrywanie akcji, przegląd pola oraz gra na jeden kontakt budzi podziw. Do tego, gdy są w formie nie można ich pokonać w żaden sposób. Najgroźniejszą ich bronią jest zdecydowanie atak. Jednak bez transferów ani rusz. Ile sezonów można grać praktycznie jednym składem? Wszystkie drużyny idą do przodu (lub przynajmniej starają się iść), a bez jakichkolwiek wzmocnień nie uda się polepszyć swojej dyspozycji. To samo tyczy się drużyny z Bełchatowa.

Mecze GKS-u Bełchatów w lidze:
Lech Poznań 2:3 GKS Bełchatów
GKS Bełchatów 0:0 Piast Gliwice
Wisła Kraków 2:1 GKS Bełchatów
GKS Bełchatów 0:2 £KS £ódź
Śląsk Wrocław 2:1 GKS Bełchatów
GKS Bełchatów 1:0 Lechia Gdańsk
Odra Wodzisław 0:2 GKS Bełchatów
GKS Bełchatów 1:0 Ruch Chorzów
Polonia Bytom 1:2 GKS Bełchatów
GKS Bełchatów 1:2 Polonia Warszawa
Górnik Zabrze 2:3 GKS Bełchatów
GKS Bełchatów 3:0 Cracovia Kraków
GKS Bełchatów 1:0 Legia Warszawa
Arka Gdynia 2:0 GKS Bełchatów
GKS Bełchatów 2:0 Jagiellonia Białystok
GKS Bełchatów 1:0 Górnik Zabrze
Legia Warszawa 3:0 GKS Bełchatów

Już za kilka dni Footblic.com przyjrzy się dokładniej 6. drużynie z Ekstraklasy – Śląsk Wrocław – która jak na beniaminka radzi sobie bardzo dobrze.

Bartłomiej Baran
"If you are first you are first. If you are second you are nothing." Bill Shankly
"Nie ma porażek, są tylko nowe doświadczenia."