• Welcome to Forum graficzne Burning-Brushes.pl. Please log in or sign up.
 

Pomóżcie mi zdecydować - PC vs Mac

Zaczęty przez Barbel, Wrzesień 11, 2023, 11:04:05

Poprzedni wątek - Następny wątek
Witam,
Zastanawiam się nad wymianą mojego sprzętu na coś nowego. Obecnie używam Lenovo Y700 (i5-6300HQ, Nvidia GTX960m, 16GB DDR4 2133 MHz). Niestety laptop ma już swoje lata i powoli przestaje się sprawdzać w moich pracach.

Komputera używam głównie do obsługi projektów w Photoshopie - pliki z dużą ilością warstw, dużą ilością efektów, dużą ilością inteligentnych obiektów (zazwyczaj skalowanych z dużo wyższych rozdzielczości - w sumie nie jestem pewien czy to ma wpływ na wydajność), zazwyczaj formaty w okolicach FHD ("formaty social media") ale czasami większe (format A3 przy 300dpi do druku) oraz do projektów w Illustratorze - tutaj sprawa jest prostsza - nieskomplikowane projekty składające się tylko z wektorów, bez zbędnych wybuchów haha. Używam tych programów zamiennie, często mając uruchomione oba programy i przeskakując z jednego okna do drugiego. Zazwyczaj mam otwartych kilka projektów w Photoshopie i Illustratorze. W przyszłości, po zakupie nowego komputera, chciałbym wypróbować AfterEffects i zacząć tworzyć proste, nieskomplikowane teksty lub obiekty 3D. Oczywiście wszystkiemu towarzyszy obecność przeglądarki w tle (czasem włączonych wiele zakładek), filmu, Spotify czy Discorda.
Obecnie pracuję na 24-calowym monitorze FHD plus 15-calowym ekranie laptopa, ale po wymianie komputera będę chciał kupić nowy 27-calowy monitor (3840 x 2160) i używać go ze starym 24-calowym.

Mam do wydania około 4000zł. Myślałem o Macu Mini M2 16/256 - mogę znaleźć używaną jednostkę za mniej więcej taką cenę. Ale co z komputerem zbudowanym z używanych części? Czy działałby lepiej niż Mac? Myślę, że PC jest bardziej przyszłościowy, ponieważ mogę ulepszyć tylko jedną część (procesor lub dodać więcej pamięci RAM itp.), Ale mogę też sprzedać Maca, dołożyć trochę pieniędzy i kupić nowszy model (ogólnie bardziej skomplikowany).

Która opcja będzie dla mnie lepsza? Czy ktoś używał PC i Maca w podobnej cenie i może porównać ich wydajność?
Dziękuję bardzo!!!